Пам'ятка для батьків

«Психологічна підтримка дітей у період підготовки та проходження ДПА та ЗНО»

1. · Націлюйте дитину на позитивний результат.
  2. · Створіть для дитини сприятливі, комфортні умови підготовки до складання іспитів.
  3. · Підбадьорюйте дитину, хваліть її за те, що вона робить добре. Відзначте досягнення дитини.
  4. · Хваліть свою дитину, особливо за самостійне виправлення помилок.
  5. · Реально оцінюйте можливості своєї дитини і підтримуйте віру в успішне навчання.
  6. · Частіше говоріть дитині, що ви вірите в неї, у її сили і можливості; що в неї все вийде.
  7. · Не ставте завищених вимог, не делегуйте дітям свої нереалізовані сподівання(«Мені свого часу не вдалося, отже ти повинен...»)
  8. · Спонукайте дитину до виконання шкільних завдань і додаткових задач.
  9. · Не вимагайте від дитини більше, ніж від самого себе.
  10. · Контролюйте дитину. Але контроль має бути не авторитарним, а, швидше, авторитетним(як прояв батьківської уваги).
  11. · Підтримуйте інтерес дитини до пізнання - обговорюйте разом із нею прочитані книги, покажіть власний інтерес до знань і навчання.
  12. · Забезпечте дитині правильний режим дня, щоб уникнути перевтоми, допоможіть раціонально розподілити час між підготовкою і відпочинком.
  13. · Зверніть увагу на харчування дитини: під час інтенсивної розумової напруги їй необхідна різноманітна їжа і збалансований комплекс вітамінів. Не забувайте, що риба, сир, горіхи, курага стимулюють роботу головного мозку.
  14. · Не критикуйте дитину після іспиту.
  15. · Вірте в успіх дитини. Якщо результати виявляться гіршими, ніж ви очікували, замість негативу(гніву, розпачу, докорів) знайдіть разом з дитиною інші шляхи досягнення мети, проаналізуйте помилки.
  16. · Уважно вислухайте дитину - покажіть приклад доброзичливого спілкування.
  17. · Подбайте про емоційний стан дитини та відповідну атмосферу у сім'ї.

Вправи для релаксації

Японські менеджери, прагнучи зберегти уважність і витримку під час складних переговорів, виконують такі вправи: вдих упродовж 4-6 секунд, затримка дихання на 4 - 6 секунд, видих протягом 4-6 секунд. Це допомагає розслабитися і збагачує мозок киснем.

***

Ще один рецепт боротьби з тривогою такий: потрібно розділити аркуш паперу навпіл та провести лінію. Ліворуч записати все, що непокоїть. А праворуч навпроти кожного пункту написати, як це можна виправити. І далі діяти за цим планом.

***

У момент занепокоєння можна уявити, що ви - глечик, наповнений тривогою. Прислухайтеся до себе: де знаходиться ваше хвилювання? Воно доходить до колін? Або до пояса? А може піднялося до шиї? Тепер піднесіть горизонтально долоню до уявного рівня тривоги. Плавно пересуваючи долоню донизу, уявіть, що ви все нижче і нижче опускаєте тривогу. Зрештою вона переходить у землю. А замість тривоги приходить упевненість та спокій. Тепер поставте ноги на ширину плечей і злегка зігніть їх у колінах. Відчуйте під ногами опору. Розставте руки в боки, глибоко вдихніть і скажіть собі: « Я все зможу!»